Viete AKO sa starať o perly?

Približne  jedna z 10 000 ustríc obsahuje perlu. Každá perla je unikátnym umeleckým dielom. Perly sa líšia v tvare, farbe, v lesku, veľkosti... Ich krása a jedinečnosť sa ešte viac vyníma v kolekciách šperkov, kam tento skvost určite patrí.

V našich kolekciách šperkov nájdeme hlavne sladkovodné perly a perleť. Perly vznikajú prirodzene v prírode, ale takisto aj v perlových chovoch. Prírodné perly sú veľmi vzácne. Väčšina perál však pochádza z chovov. Sladkovodné perly sú produkované perlorodkou riečnou. Cudzie telieska sú menšie a sú vsadené do perlorodky umelo. V perlorodke môže rást až 20 perál súčasne.

Ako Vám Vaše perly vydržia, čo najdlhšie krásne?

Perly, ako organický vzácny materiál, by mali vyzerať dobre aj po dlhšom čase.

1. Sú citlivé na chemikálie (napríklad make-up a lak na vlasy). Nepoužívajte ani chemické čistidlá, pretože perly môžu stratiť svoj lesk.

2. Vaše šperky z perál by mali byť v poradí Vášho skrášľovania ako posledné, a ako prvé, keď sa zobliekate.

3. Mali by ste ich utrieť jemnou handričkou vždy, keď si ich skladáte z tela, pretože môžu byť jemne vlhké.

4. Uchovávajte ich vždy oddelene od iných šperkov, pretože kov alebo kamene týchto šperkov by ich mohli poškriabať. Vhodné na uskladnenie sú semišové vrecúška alebo iný jemný materiál.

5. Nikdy ich neuchovávajte v plastových vreckách, ale vždy v originálnych krabičkách alebo vrecúškach.

Jedna "perlička" na záver 

Jednou z najznámejších perál na svete je La Peregrina. Jej história siaha takmer 500 rokov dozadu, kedy ju našiel otrok na Perlových ostrovoch. Je v tvare hrušky a veľkosti holubieho vajca. Slávni majitelia tejto perly boli aj Filip II. Španielsky, MáriaTudorová z Anglicka a Napoleon III. Posledným majiteľom bola Elizabeth Taylor. V decembri 2011 sa tento perlový náhrdelník predal za rekordnú cenu viac ako 11 miliónov dolárov.

perly-et.jpg

POZRITE SI NAŠE PERLOVÉ ŠPERKY