Sprievodca kovmi

vzacne-kovy.jpg

Sprievodca kovmi Vám prináša všetko, čo potrebujete vedieť zo sveta vzácnych kovov. Zlato a striebro sa už od dávnych čias tešili veľkej obľube. Moderné materiály ako oceľ, či zliatiny kovov so špeciálnou povrchovou úpravou, sú dnes neoddeliteľnou súčasťou sveta šperkov. S týmito zaujímavými informáciami sa ľahko dozviete všetko potrebné o kovoch použitých v našich šperkoch. 

  • ZLATO

Zlato je najznámejším vzácnym kovom, ktorý sa používa v šperkovníctve. Je veľmi elegantným a univerzálnym kovom. Známe je v rôznych odtieňoch žltej farby, biele a aj ružové zlato. Hmotnosť zlata sa udáva v karátoch (ct). Karátový systém pre zlato, na rozdiel od diamantov, vyjadruje podiela zlata v zliatine. Rýdze zlato je 24ct. 18 karátové zlato obsahuje 18 dielov zlata a 6 dielov ostatných kovovNa Slovensku sa už predáva aj 9ct zlato, ktoré je obľúbené pre nižšiu cenu a lepšiu tvrdosť.

                                          Žlté zlato

zlaty-prsten-elements-gold_1.jpg

Žlté zlato je stále považované za nestarnúcu klasiku.

Je prirodzene lesklé a žlté.

Odtiene žltej sa líšia podľa obsahu zlata v zliatine. Najteplejšie je samozrejme 24ct zlato. Oproti tomu 9ct zlato nesie kovovejší a chladnejší žltý nádych, ktorý je zas lepšie kombinovateľný s inými doplnkami striebornej farby. Obzlášť je vhodné pre tmavšie odtiene pleti. 



Biele zlato

biele-zlato-elements-gold.jpg

Biele zlato je elegantné a módne a v poslednej dobe si ho obľúbili hlavne dámy. Je ľahko kombinovateľné so striebrom a inými kovmi podobného odtieňa. Perfektne vyznie v kombinácii s diamantami a inými vzácnymi kameňmi.

Biele zlato je kombináciou čistého žltého zlata so zliatinami, ako je striebro a paládium. Tradičným kovom v bielom zlate bol aj nikel. Avšak, nikel sa už dnes používa zriedka, pretože môže spôsobiť alergickú reakciu.

Prirodzenou farbou bieleho zlata je sivastý odtieň (nie je také lesklé a žiarivé ako striebro). Je to spôsobené tým, že biele zlato je pokryté ródiom. Tento kov zosvetľuje farbu bieleho zlata. Ródium je veľmi tvrdý kov, ale aj napriek tomu sa časom ošúcha (platí to najmä pri prsteňoch). Dnes je už však bežnou praxou klenotníkov obnoviť povrch šperkov z bieleho zlata.


Ružové zlato

ruzove-zlato-elements-gold.jpg

Trend šperkov a hodiniek z ružového zlata a jeho kombinácií s inými odtieňmi zlata neustále stúpa. Zmiešaním žltého zlata s meďou získa zlato nádherné ružové odtiene.

Populárnym sa stalo najmä po tom, čo Louis Cartier v roku 1920 navrhol prsteň "Trinity" (tzn. Trojica), kde použil tri farby zlata.

Ružové zlato odráža lásku, žlté ukazuje lojalitu a biele znamená priateľstvo. Všetky tri spolu symbolizujú harmóniu. Trojkombinácia zlata je aj dnes veľmi populárna.

Za zmienku stojí určite lacnejšia alternatíva striebra a ružového zlata. Na pohľad sú strieborné šperky s ružovým, či žltým zlatom rovnaké, ale lacnejšie.

Farba ružového zlata sa hodí aj k tmavým, či svetlým pletiam. Jeho ružový nádych je nadčasový a kombinovateľný s inými šperkami či bižutériou.


  • STRIEBRO 925
strieborny-prsten.jpg

Po zlate je striebro azda najznámejším vzácnym kovom. Ľudia ho využívajú už viac ako 6 000 rokov a vďaka svojmu lesku, kráse a mnohostrannému využitiu je obľúbené dodnes.

Striebro používané v šperkárstve je zliatinou striebra a iných kovov. Označenie 925 nám napovie, že obsahuje 925 častí striebra z tisíciny, a zvyšných 75 je iný kov. Pri kúpe strieborných šperkov si toto označenie určite všimnite. Pretože čisté striebro je jednoducho príliš mäkké pre výrobu a každodenné nosenie, používa sa obvykle meď, aby sa dosiahla pevnosť a nestratila nádhera striebra.

Striebro môže byť pokryté ródiom alebo zlatom (získava jasný, slnečný vzhľad). Hoci je striebro lacnejšie ako zlato, stalo sa veľmi módnym a často vyhľadávaným kovom.



Ródiované striebro

rodiovany-strieborny-prsten.jpg

V poslednej dobe sú čoraz častejšie vyhľadávané šperky z ródiovaného striebra.

Ich vzhľad totiž  pripomína biele zlato.

Použitím ródia získava striebro jemne oceľový vzhľad.

Veľmi významnou vlastnosťou týchto šperkov je, že neoxidujú /nečernajú/ a dlho si zachovávajú svoju farbu. Preto nie je potrebné ródiované striebro čistiť



  • CHIRURGICKÁ OCEĽ 316L

chirurgicka-ocel.jpgVýrobu nehrdzavejúcej ocele sa podarilo zahájiť už v roku 1913. Jednoduchým pridaním chrómu, niklu, molybdénu alebo titánia do železa sa zabráni korózii kovu. A to je práve vlastnosť, ktorou vzhľadom na cenu, táto oceľ vyniká. Odolá oderu, korózii i oxidácii. Pre výrobu šperkov sa používa oceľ s označením 316L. Je obľúbená tiež pre svoju tmavšiu kovovú farbu.Obvykle nevyvoláva alergické reakcie.

Šperky z ocele sú dnes obľúbené hlavne pre tieto svoje vlastnosti, prijateľnú cenu, neobyčajný vzhľad a trvácnosť. Pre jej tmavší odtieň a pevnosť jej dávajú prednosť predovšetkým muži. Je vhodným kovom v kombinácii s kožou. Nevyžaduje nijakú špeciálnu starostlivosť.Nerezová oceľ má veľa vlastností, ktoré je sú dobrou voľbou.

 Pri výbere šperkov zvážte, ako a kde ich budete nosiť. Nerezová oceľ môže byť tým pravým kovom ak chcete niečo štýlové a zároveň vediete aktívny život. 


  • KOMBINÁCIE KOVOV A POVRCHOVÉ ÚPRAVY 

Striebro kombinované so zlatom / Gold plated

strieborny-prsten-zlato.jpg

Kombinácia týchto dvoch kovov už dávno nie je faux pas. Najnovšie módne trendy zámerne sledujú spojenie striebra a ružového či žltého zlata.

Označenie týchto strieborných šperkov, ktoré môžete nájsť pri ich popise je gold plated.

Teplý žltý alebo ružový tón zlata sa perfektne vyníma v spojení s chladným a žiarivým odtieňom striebra.

Nebojte sa kombinovať tieto kovy - určite ste IN!



Striebro pokryté ródiom / Rhodium plated

chirurgicka-ocel.jpg

Ródium je vzácny kov strieborno-bielej farby, ktorého cena je pomerne vysoká.

Je mimoriadne chemicky odolné a spoločne s ruténiom a palládiom patria do triády tzv. ľahkých platinových kovov.

Názov ródium (grécky rhodon) dostalo podľa ružovej farby ródiovych zlúčenín od svojho objaviteľa pána Wollastona, ktorý takisto objavil aj Palládium. 

Okrem značnej miery využitia v chemickom priemysle, v poslednej dobe sa stalo veľmi spomínaným pojmom v šperkárstve a hlavne pri výrobe bižutérie.

Jeho veľkou prednosťou je aj tvrdosť. Pokované sú ním menej ušľachtilé kovy a v poslednej dobe je v móde tiež striebro pokované ródiom, čím sú tieto šperky chránené pred sčernaním a zvyšuje sa ich lesk.

IP plating

IP pokovovanie je jedným z najnovších postupov úpravy povrchovej vrstvy šperkov. Pridaním vrstvy nitridu titánu k základnému kovu vzniká IP plating. Konečným výsledkom je tvrdší a odolnejší povrch, ktorý ponúka väčší jas a lesk ako tradičné spôsoby pokovovania. Tento druh postupu sa používa pri výrobe kvalitných hodiniek a značkových šperkov. U nás predávame s touto technológiou pokrytia šperky značky Unique & Co. 

PVD

Podobná metóda s podobným výsledkom ako IP plating. U nás predávame šperky Fred Benneet, pri ktorých sa táto metóda používa už mnohé roky.


OBJAVTE SVET DRAHOKAMOV:

sprievodca-kamenmi.png