O šperkoch

Starostlivosť o šperky

Prach, znečitenie a denné nosenie - to všetko ovplyvňuje žiarivosť kryštálov, kameňov a zmatňuje povrch kovov. Vzácne kovy (zlato, striebro) odporúčame čistiť jedine prípravkami na to určenými. V domácich podmienkach je odporúčané jedine "suché" čistenie jemnou handričkou. Ak práve Vaše šperky nenosíte, mali  by ste ich uchovávať v uzavretom balení (napríklad dodané originálne balenie alebo polyetylénový sáčok).


Starostlivosť o zlato

Pretože zlato neobsahuje oxidy, je jediným zo vzácnych kovo, ktoré nečernajú. Napriek tomu, je veľmi mäkkým materiálom, preto by me ho mali uchovávať spolu so zlatými šperkami. Všeobecne platí, že čím vyššia hmotnosť ct je v šperku, tým je kov mäkkší, a preto zlato 9ct je tvrdšie a odolnejšie než zlato 18ct alebo 24ct. Biele zlato býva navyše pokryté rodiom, ktoré je tiež pomerne tvrdým kovom a zabraňuje jeho poškodeniu. Odporúčame čistenie jemnou handričkou, prípadne profesionálne ošetrenie v zlatníctvach.Veľmi dôležité je vyhýbať sa kontaktu zlata s chlórom. Chlór zlato poškodzuje a dokonca spôsobuje zmeny farby tohto kovu. Vyhýbajte sa preto noseniu zlata, keď pracuje s chlórom alebo bielidlami, prípadne v bazéne a vírivke.Najlepšie si Váš zlatý šperk uložíte v šperkovnici a nezabúdajte na to, že aj nárazy a kontakt s tvrdými predmetni zanechávajú na zlate nepekné škrabance.

Chcem sa dozvedieť viac o tomto vzácnom kove.

Chcem si pozrieť zlaté šperky.


Starostlivosť o striebro

Striebro môže byť ošetrené a vyčistené jemnou bavlnenou handričkou. Ak je strieborný šperk uchovávaný v plastovom uzatvárateľnom sáčku, zabráni to znečisteniu, keďže nie je vystavené vplyvu vzduchu a okolia.
Podobne ako zlato, aj striebro je citlivé na chlór. Nenoste ho preto, keď používate chloróvané alebo bieliace prípravky, prípadne pri kúpaní v bazéne a pri horúcom kúpeli vo vani.

Najlepšie si Vášstrieborný šperk uložíte v šperkovnici a nezabúdajte na to, že aj nárazy a kontakt s tvrdými predmetni zanechávajú  škrabance.

Na vyčistenie striebra nájdete v našom obchode aj špeciálnu textilnú utierku na čistenie strieborných šperkov, vyrobenú z veľmi kvalitnej bavlny, impregnovanú špeciálnym čistiacim prostriedkom na striebro, ktorým krásne vyleštíte svoj šperk a zabránite jeho rýchlemu oxidovaniu. Nájdete tu.

Chcem sa dozvedieť viac  o tomto vzácnom kove.

Tu nájdete strieborné prstene

Starostlivosť o drahé kamene

Tvrdosť drahokamov nám určuje Moshova stupnica tvrdosti. Čím vyššie číslo prislúcha kameňu,tým je tvrší. Keď vznikala táto stupnica, odborníci na drahé horniny skúšali trieť jeden kameň o druhý, aby videli, ktorý kameň poškriabe ten druhý. Kremeň má napríklad tvrdosť číslo 7, takže môže poškriabať napríklad perly, opál a tyrkys. Starostlivosť o kamene je preto založená na tom, že sa zabráni ich spadnutiu, odretiu a poškriabaniu iným predmetom. Mnohé kamene sú takisto náchylné na poškodenie chemikáliami, olejmi, vodou a silným slnečným svitom. Niektoré kamene môžu byť takisto pórovité (napríklad opál, perly, tyrkys), preto by nemali byť v dlhšom styku s vodou. Šperky s diamantami a drahými kameňmi nájdete v našich zlatých aj strieborných kolekciách a takisto v detskej značke D for diamond, ktorá obsahuje pravý diamant v každom šperku.

Chcem sa dozviedieť viac o týchto vzácnych kameňoch.

Zlaté šperky s diamantami a vzácnymi kameňmi.

Strieborné šperky s vzácnymi kameňmi.

Detské šperky s diamantom.


Starostlivosť o  perly

Perly, ako organický vzácny materiál, by mali vyzerať dobre aj po dlhšom čase. Sú citlivé na chemikálie, napríklad make-up a lak na vlasy, takže Vaše šperky z perál, by mali byť v poradí Vášho skrášľovania ako posledné a ako prvé, keď sa zobliekate.  Mali by ste ich utrieť jemnou handričkou vždy, keď si ich skladáte z tela, pretože môžu byť jemne vhlké. Uchovávajte ich vždy oddelene od iných šperkov, pretože kov alebo kamene týchto šperkov by ich mohli poškriabať.  Vhodné na uskladnenie sú semišové vrecúška alebo iný jemný materiál. Nikdy ich neuchovávajte vplastových vreckách, ale vždy v originálnych krabičkách.




U p o z o r n e n i e :  Zabráňte styku luxusnej bižutérie a šperkov s vodou, chemikáliami (okrem iného napríklad parfémy, krémy, laky na vlasy, morská voda, chlór a iné bežné domáce prípravky). Módne šperky a bižutériu odložte takisto pred kúpaním, sprchovaním, spaním a vykonávaním domácich prác. Šperky sú krehké - pri neopatrnom zaobchádzaní sa môžu poškodiť. Chráňte ich preto pred kontaktom s tvrdými a ostrými predmetmi.