Sprievodca kameňmi

vzacne-kamene.jpg

Buďte inšpirovaní a objavte svet kameňov, o ktorých ste možno ani netušili.

Drahé kamene sú minerály, alebo prírodné materiály, ktoré sú výnimočné pre svoj  nádherný lesk a farbu, stálosť, čistosť, mechanickú odolnosť a vzácny výskyt.  Drahokamy sa ťažia v náleziskách alebo sa získavajú z materskej horniny. Potom sa upravujú brúsením a leštením, čím získavajú nádherný vzhľad. Medzi najznámejšie drahokamy patria diamant, smaragd, rubín a zafír. Medzi polodrahokamy zas topas, zirkón, kremeň.


p-black-agate-thin-1.jpg

ACHÁT  Tvrdosť 7

Achát je populárnou voľbou pre šperky. Používaný už od dávnych čias, spomínaný v Biblii a používaný v klenotoch z biblických čias. Achát je jedným z najkreatívnejších výtvorov prírody. 

Objavte teraz:  PRSTENE S ACHÁTOM | NÁRAMKY S ACHÁTOM | PRÍVESKY S ACHÁTOM | MANŽETOVÉ GOMBÍKY S ACHÁTOM


brazilian-amethyst-gemstone-733299-250x250.jpg

AMETYST Tvrdosť 7

Amesyst je odrodou kremeňa, prechádza od tmavofialovej, fialovej až červenofialovej farby. Už starovekí Egypťania ho používali pri výrobe šperkov a cenili si jeho nádhernú fialovú farbu. Bol považovaný za kameň kráľov.

Ametyst je kameň mesiaca FEBRUÁR. 

Objavte teraz:  NÁUŠNICE s AMETYSTOM PRSTENE S AMETYSTOM | NÁRAMKY S AMETYSTOM | NÁHRDELNÍKY S AMETYSTOM  


aquamarin.jpeg

AKVAMARÍN Tvrdosť 7,5-8

Názov pochádza z lat. aqua marina - morská voda. Bol považovaný za posvätný kameň boha mora Neptúna a námorníci ho nosili ako amulet. Jeho nádherná modrá farba prechádza až do modrozelenej.

Akvamarín je kameňom mesiaca MAREC.

Objavte teraz:  NÁUŠNICE S AKVAMARÍNOM | PRSTENE S AKVAMARÍNOM | PRÍVESKY S AKVAMARÍNOM


citrine.jpg

CITRÍN Tvrdosť 7

Citrín je drahokamová odroda kremeňa. Má rôzne odtiene žltej farby. Táto jedinečná žltá alebo zlatá farba je spôsobená prítomnosťou železa.  V staroveku ľudia verili, že citrín je kameňom šťasteny. Jeho názov vznikol vo francúzsku od slova citrón.

Objavte teraz:  NÁUŠNICE S CITRÍNOM  | PRÍVESKY S CITRÍNOM  | NÁHRDELNÍKY S CITRÍNOM


cz.jpg

CUBIC ZIRCONIA (kubický oxid zirkoničitý) známy ako CZ krištáľ  Tvrdosť  8

Veľmi obľúbený krištáľ sa stal hlavným súperom diamantu. Prečo? Dostupná cena, trvácnosť, blízky vzhľad diamantu vytvorila z tohto syntetického materiálu rivala diamantu už od roku 1976.
Chemicky je to kubická kryštalicka forma ZrO2. Tento materiál je tvrdý, opticky bez vady a zvyčajne bezfarebný, ale je možná aj rôzna škála farieb. Nemal by sa zamieňať za zirkón, ktorý je minerálom.

Objavte teraz: 

NÁUŠNICE S CZ krištáľom | PRSTENE s CZ krištáľom | NÁRAMKY s CZ krištáľom | PRÍVESKY s CZ krištáľom | NÁHRDELNÍKY s CZ krištáľom | MANŽETOVÉ GOMBÍKY s  CZ krištáľom


4590139628.jpg

DIAMANT Tvrdosť 10

Názov diamant pochádza z gréckeho slova (adamas) - nepremožiteľný - teda už aj antický svet  poznal jeho výnimočné vlastnosti.  Je to najtvrdší prírodný materiál (má najvyššiu tvrdosť na Mohsovej stupnici tvrdosti) s nádherným trblietavým vzhľadom. Pretože je možné poškrabať ho iba iným diamantom, dlho si zachováva lesklý povrch aj pri dennom nosení.  Nájdeme ho v rôznych  farebných odtieňoch, ktoré sú  dané poruchami v štruktúre diamantu, alebo spôsobené prímesami. Diamanty vážime karátmi ( 1 karát je presne 200mg) pričom ich cena rastie so zvyšújucimi sa karátmi, ktoré sú veľmi zriedkavé a viac žiadané. Mimochodom najväčšia burza s diamantmi je v Izraeli.

Diamant je kameň mesiaca MAREC.

Objavte teraz:

DETSKÉ ŠPERKY S DIAMANTOM |  NÁUŠNICE S DIAMANTOM  |  PRSTENE S DIAMANTOM |  PRÍVESKY S DIAMANTOM | NÁRAMKY S DIAMANTOM


colored-diamonds-for-sale.jpg

SWAROVSKI ELEMENTS Tvrdosť: 7

Jedinečné SW kryštály sú známe ako diamanty kryštálového trhu. Ich otcom je Daniel Swarovski. I keď základ výroby Swarovski kryštálov je známy, kompletný proces zostáva stále rodinným tajomstvom.SW kryštál je produkt vyrábaný z prírodných minerálov a čistého kremenného piesku. Minerály a piesok sú zlúčené a pretavené. Potom prechádzajú veľmi pomalým chladiacim procesom. Neskôr sa obrúsia na stroji, ktorý navrhol Daniel Swarovski. Tento stroj dokáže orezať kryštál rôznymi smermi, takže dovolia svetlu odrážať briliantové spektrum a početné množstvo farieb. Nakoniec je kryštál vyleštený do nádherného vzhľadu. Swarovski kryštál ponúka moderný dizajn, vzhľad a žiarivosť diamantu, množstvo unikátnych farieb. Je obľúbeným komponentom snáď u všetkých významných šperkárskych výrobcov a nespočetnom množstve spokojných zákazníkov.CUBIC ZIRCONIA (kubický oxid zirkoničitý) známy ako CZ kryštál  Tvrdosť: 8

Veľmi obľúbený kryštál sa stal hlavným súperom diamantu. Prečo? Dostupná cena, trvácnosť, blízky vzhľad diamantu vytvorila z tohto syntetického materiálu rivala diamantu už od roku 1976.
Chemicky je to kubická kryštalicka forma ZrO2. Tento materiál je tvrdý, opticky bez vady a zvyčajne bezfarebný, ale je možná aj rôzna škála farieb. Nemal by sa zamieňať za zirkón, ktorý je minerálom.

» Pozrite si ŠPERKY S CZ KRIŠTÁĽMI »

Perly - Topšperk.sk

PERLY Tvrdosť: 3

Guľovitý, malý, lesklý predmet vnútri ustrice alebo perlorodky - to sú perly. Väčšinou sú dokonale hladké a guľaté, ale vyskytujú sa aj v rôznych nepravidelných tvaroch a farbách.
V šperkovníctve sú veľmi cenné.
Perly vznikajú prirodzene v prírode, ale takisto aj v perlových chovoch. Prírodné perly sú veľmi vzácne. Do ustrice vnikne neznáme teliesko (napríklad zrnko piesku). To vyvolá obrannú reakciu ustrice, ktorá začne vylučovať perleťovú hmotu, a tá sa usádza na cudzom teliesku. V jednej ustrici môže rásť súčasne len jedna perla. Väčšina perál však pochádza z chovov. Perly vznikajú podobne a rastú jeden až niekoľko rokov do finálnej podoby. Sladkovodné perly sú produkované perlorodkou riečnou. Cudzie telieska sú menšie a sú vsadené do perlorodky umelo. V perlorodke môže rást až 20 perál súčasne.

» Pozrite si ŠPERKY S PERLAMI »


mother-of-pearl.jpg

PERLEŤ (Mother of pearl) Tvrdosť: 2,5

Perleť je materiál, ktorý vytvárajú niektoré mäkkýše vo vnútri svojich schránok. Perleť je tvrdý, kryštalický materiál, ktorý tvorí perly. Čierna aj biela perleť sa využívajú v archikektúre a šperkárstve, je možné ju umelo zafarbiť na akúkoľvek farbu.
Hoci v dnešnej dobe sú perly veľmi populárne, pre rozmanitosť farieb je perleť žiadaným komponentom pre šperkárstvo a dekoráciu.
Šperky vyrábané s perleťou sú súčasťou organickej skupiny šperkov - pochádzajúcich zo živých organizmov.

» Pozrite si ŠPERKY S PERLEŤOU »


1e0ef46a-95aa-4bd0-ae02-f0e02516bf8cswpearl-colours.jpgPERLA SWAROVSKI Tvrdosť: 7

Swarovski perla je imitáciou perly. Je vytvorená pomocou krištáľu Swarovski, čo spôsobuje prekvapivo realistickú imitáciu perly. Vďaka tomuto krištáľu, ktorý je pokrytý niekoľkými vrstvami perlete, má vyšší svetelný vzhľad ako iné imitácie. Je cenovo dostupny, v rôznych veľkostiach a farbách s pomerne nenáročnou starostlivosťou (umývateľné, nie sú náchylné k poškodeniu potom alebo parfémami, odolné voči poškriabaniu).images-001.jpgTYRKYS Tvrdosť: 5-6

Je jedným z drahých kameňov, ktorý si zaslúži patričnú pozornosť, pretože je veľmi obľúbeným už po celé stáročia - pre jeho intenzívne farby, od nebeskej modrej až po zelenú v závislosti od prítomného množstva medi a železa.
Do Európy bol z Perzie dopravený Turkami - odkiaľ je odvodený aj jeho názov. Dnes sa teší nevídanej obľube u šperkárov a takisto ich zákazníkov.marcasite-crystals.jpgMARKAZIT Tvrdosť: 6-6,5

Názov pochádza z arabštiny a označoval pyrit a jemu podobné materiály. Už od dávna bol obľúbeným kameňov kráľov, snáď pre jeho kovovú farbu (trochu podobnú aj čiernemu diamantu, ale s kovovo-zeleným nádychom). Dnes tento kameň zažíva šperkársky "comeback" a je pomerne častým doplnkom strieborných šperkov. Určite Vás nesklame.images.jpgTOPÁS Tvrdosť: 8

Je jedným z najpopulárnejších drahokamov. k čomu ho predurčuje dobrá tvrdosť a nádherná farba. Njapoužívanejší pri výrobe šperkov je modrý topás. Veľmi cenené sú hlboké zlatožlté (Imperial Topas) a ružové odtiene topásu.
Dodnes sa pôvod pomenovania topásu diskutuje: je pomenovaný podľa ostrova Topasos v Červenom mori alebo jeho názov pochádza z indického "tapas", čo znamená oheň?
london-blue-topaz-gem-1.jpgLONDÝNSKY MODRÝ TOPÁS Tvrdosť: 8


Je obvykle považovaný za cenný. Jeho farba siaha od tmavšej šedomodrej, niekedy trochu oceľovej. Z niektorých uhlov majú mnohé nazelenaný ton. Prírodne je topás bezfarebný alebo hnedý, prírodný modrý topás je veľmi vzácny. Obvykle sa vyrába úpravou číreho topásu radiáciou.rubin.jpgRUBÍN Tvrdosť: 9

Je vzácny drahokam s ružovým až červeným sfarbením. Už jeho malé kamienky sú pomerne vzácne. Najväčšiu hodnotu na aukcii na základe hmotnosti dosiahol mjanmarský rubín vsadený do zlatého prsteňa - cena za jeden gram bola vyše 2 mil. USD. Tie najkvalitnejšie rubíny sa ťažia v Barme.

Nájdete ho v našich zlatých kolekciách Elements Gold.ruzenin.jpg


RUŽENÍN (KREMEŇ) Tvrdosť: 7

Ozdobné predmety s ruženínom sú známe už od staroveku. Ruženín je odrodou kremeňa v rôznych odtieňoch ružovej alebo priehľadnej farby. V hojnej miere sa používa v šperkárstve, kde je príťažlivý pre svoju ružovú farbu a rez.


onyx-ciernobiely.jpgÓNYX Tvrdosť: 6,5 - 7

V starozákonnej knihe Jób je napísané, že Múdrosť sa "nedá vymeniť ani za drahocenný ónyx". Je podobný achátu. Bol veľmi obľúbeným hlavne u Rimanov.
sapphireblue.jpg


ZAFÍR Tvrdosť: 9

Názov je arabského pôvodu (sapphyrtos - modravý). Najčastejšie býva modrý, no môže mať aj žlté, zelené a ružové odtiene. Popri diamante je najtvrším minerálom na zemi. V súčasnej dobe je veľmi populárnym kameňom pre snubné prstene - snáď najslávnejší je 12ct zafírový prsteň princeznej Diany.


bluemoonstone2.jpg


MESAČNÝ KAMEŇ Tvrdosť: 6,5

Jeho názov je odvodený od vzhľadu podobnému mesiacu. Iný názov - adulár - je odvodený z miesta jeho ťažby vo švajčiarskych horách Adula. Jeho nádherný modrastý vzhľad je spôsobený zrastaním dvoch typov živca, ktoré majú rôzne indexy lomu. Svetlo odrazené od týchto vrstiev vytvára modrý lesk.
Populárnym kameňom bol u Rimanov a jeho nádherné farby sa tešia obľube aj v moderných šperkoch.


peridot.png


PERIDOT / OLIVÍN  Tvrdosť: 6,5-7

Olivín je jedným z mála kameňov, ktorý sa vyskytuje iba v jednej farbe. Podľa toho, koľko železa je v jeho kryštáľovej štruktúre, závisí jeho odtieň. Je známy už aspoň 5000 rokov a Egypťania si z neho robili ozdoby už v 14.st. pred Kristom. Bol považovaný za symbol slnka. Jeho nádhernú olivovo zelenú farbu môžete objaviť aj v našich zlatých šperkoch Elements Gold.  


Mohsova stupnica tvrdosti

Mohsova stupnica tvrdosti je relatívna stupnica tvrdosti minerálov. Zostavil ju Friedrich Mohs ako desaťčlennú skupinu zoradenú tak, že každý tvrdší minerál rýpe do predchádzajúceho mäkšieho.

Tvrdosť minerálov môžeme približne odhadnúť aj jednoduchými prostriedkami:Stupeň
Nerast Vlastnosť

1 mastenec
dajú sa strúhať nechtom, na dotyk sú často jemné a hebké

2 halit
tiež možno čiastočne poškodiť nechtom

3 kalcit
do tvrdosti tretieho stupňa možno rýpať medenou mincou alebo drôtom

4 fluorit
možno rýpať oceľovým nožom

5 apatit
možno rýpať oceľovým nožom

6 ortoklas
minerály s tvrdosťou vyššou ako 6 rýpu do skla

7 kremeň
minerály s tvrdosťou vyššou ako 6 rýpu do skla

8 topás
nemožno rýpať ani pilníkom, pri kresaní často iskria

9 korund
nemožno rýpať ani pilníkom, pri kresaní často iskria

10 diamant
nemožno rýpať ani pilníkom, pri kresaní často iskria