Prstene pre mužov - ako ich nosiť?

Johnny Depp naposledy šokoval ženským snubným prsteňom. Na ktorom prste by mali muži nosiť prstene? Kde sa to hodí a kde je to už nevhodné? Koľko prsteňov môže byť na jednej ruke? Aká je symbolika nosenia prsteňa? Prinášame Vám sprievodcu nosenia prsteňov pre mužov.

Mám pocit, že nosenie prsteňa u mužov je stále veľmi konzervatívnou záležitosťou. Svet šperkov pre mužov je však "svetom", nielen malým ostrovčekom.  Muži si môžu dovoliť nosiť viac prsteňov na jednej alebo na oboch rukách. Ale pozor! Aj tu platia isté pravidlá a niekoľko rád určite nebude na zahodenie.

Pravá vs. ľavá ruka

Toto pravidlo treba dodržať hlavne pri svadobných prsteňoch. V európskej kultúrnej tradícii nosia muži svoj svadobný prsteň na ľavom prsteníku. A tak by to malo aj ostať. Muži, ktorí nie sú ženatí, na toto pravidlo dbať nemusia, ale prsteň by mal byť určite odlišný od svadobného.
Pravá ruka je, samozrejme, dominantná, silnejšia, aktívnejšia. Ľavej ruke sa hovorí, že je to "ruka duše," ktorá vyjadruje Váš charakter a vieru.

Malíček je ideálny pre "symbolické" prstene pre mužov

Má niekoľko výhod: nepoužívame ho tak často ako napríklad ukazovák, nemá kultúrny ani náboženský význam a určite zaujme pozornosť. Nebojte sa hrubších prsteňov  s výraznými tvarmi a symbolikou.

fred-bennett2_1.jpgfred-bennett3_1.jpgfred-bennett1_1.jpg

Symbolické strieborné prstene Fred Bennett

Prsteník pre svadobný prsteň!

Prsteník je na tento účel "rezervovaný". Dnes už nie sú v móde len zlaté prstene žltej farby, ale kombinácie ružového, či bieleho zlata. Muži dokonca pre kovovejší vzhľad uprednostňujú platinu, zatiaľ, čo ženy skôr biele zlato, či striebro. Nie je neobvyklé, aby partneri nosili strieborné obrúčky

grav1_2.jpgfred-bennett5.jpg

Prostredný prst

Je to najväčší a najvýraznejší prst. Preto najvhodnejšie prstene pre tento prst sú skôr tenšie a jednoduchšie, aby neboli prekážkou pri práci a "nezavadzali" prsteňu na prsteníku. Ak nemáte svadobný prsteň a malíček sa Vám zdá príliš "trápny", noste kľudne symbolický prsteň aj na tomto prste.

Ukazovák používame často

Možno by nás ani nenapadlo dať si prsteň na tento prst, pretože ho chceme mať voľný a použiteľný. Ale ani tu nie je prsteň výnimkou. V minulosti bol často používaný pre pečatné a rodinné prstene. Dnes ho môžete použiť aj na prstene, ktoré Vás pričleňujú  k nejakej organizácii. Mnoho ľudí však z praktického hľadiska uprednostní iné prsty.

prsten-grav.jpgfred-bennett4.jpg

Prsteň na palec?

V našej kultúre nám to príde trochu bizardné, ale prsteň na palci je vo viacerých kultúrach bežný. Je symbolom bohastva a vplyvu, musí byť široký, a tým pádom aj výrazný. Ak ste odvážny typ, nebojte sa nosiť prsteň na palci.

Koľko prsteňov môžem mať na jednej ruke?

Ženy bežne nosia aj 3-5 na jednom prste. U mužov sú čísla menšie. Prevláda symbolika a maskulínnosť. Na prste by ste nemali nosiť viac než jeden prsteň. 3 prstene na oboch rukách spolu, sú spoločensky prípustné. Ak ste výrazný a odvážny typ, vyvážte to symbolikou a odvážnym dizajnom a nepreháňajte to s počtom prsteňov. Nezabúdajte na aktuálne trendy, nehanbite sa dať si poradiť.

Spoločenské udalosti a biznis

Jednoduché pravidlo: decentnosť, kvalita, farebné zladenie, kultúrna a spoločenská ohľaduplnosť. Dovolené sú svadobné, rodinné či pečatné prstene. Nezabudnite na zladenie s hodinkami a manžetovými gombíkmi. Je ich nespočetné množstvo a zladiť ich určite zvládnete.

Ešte jedna praktická rada

Menšia ruka  - menší prsteň. Veľká ruka - väčší prsteň. Nenoste všetky na jednej ruke. Na ruku, kde nosíte hodinky si dajte napr. len jeden prsteň. Na druhú ruku napr. dva.